USED OIL COST

Starting to look into a possible diesel to WVO conversion but I am still ignorant to the ins and outs. I did a quick search for oil suppliers in the Louisiana area (where I'm at) and found that most of it is running $2.65 a gallon and you have to buy 1K gallons a month. How does this end up being economical for me. Am I looking at the wrong sites? Where do most people get their oil and is it ready to go or do I need to buy equipment to separate/clean it

Reply to this post

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.